Carlos Slim Helu [ثروتمندترین مرد آمریكای لاتین]


با ثروتی بیش از 8/23 میلیارد دلار، «Slim» ثروتمندترین مرد آمریكای لاتین و چهارمین میلیاردر دنیا در سال 2005 لقب گرفته است. او كه در 28 ژانویه سال 1940 در مكزیك به دنیا آمده است، تحصیلات خود را در زمینه مهندسی در دانشگاه «مكزیكو» در سال 1961 به پایان رسانده است. پیش از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، «Slim» به دلیل مهارت و هوش بسیار بالایش به تدریس جبر و برنامه‌نویسی خطی در دانشگاه می‌پرداخته و پس از فارغ‌التحصیلی كنفرانس‌های علمی متعددی در دانشگاه‌های كوچك و بزرگ مكزیك برگزار می‌كرده است.
او كه ثروت رویایی‌اش را از طریق صنعت ارتباطات در دو كمپانی «Telefonos de Mexico» و «America Movil telcos» بدست آورده است، چند سالی است كه در سمت معاون بورس مكزیك مشغول به كار است. او پیش از این در فاصله سال‌های 1996 تا 1998 به عنوان مدیر بخش مكزیكی بورس «نیویورك» به فعالیت مشغول بوده است، كه این زمان اولین دوره فعالیت این بخش به شمار می‌رود.
در حال حاضر «Slim» عضو هیأت‌مدیره دو كمپانی مخابراتی «Alcatel» و «Philip Morris» می‌باشد و این در حالی است كه تا جولای سال 2004 او سمت‌های مدیریتی دیگری نیز داشت كه از همه آنها استعفا داد تا به قول خودش اندكی به امور كشورش و رشد اقتصادی آن كمك كند. پس از استعفایش در سال 2004 وقت بیشتری را صرف برنامه‌های اقتصادی و آموزشی بودجه كلی آمریكای‌لاتین نمود و اندكی بعد یك امپراطوری عظیم صنعتی- اقتصادی با نام «Grupo carso» در مكزیك بنا كرد و پس از آن به سمت مدیر مادام‌العمر افتخاری آن نائل شد. او همچنین در سه كمپانی «Telmex» و «America Movil» و «Grupo Financiero Inbursa» چنین سمتی را از آن خود نمود.
از مهمترین مواضع سیاسی- اقتصادی «Slim» می‌توان به مخالفت او با تجارت آزاد و الگوهایی كه كشورهای صنعتی و سرمایه‌داری برای كشورهای در حال توسعه می‌سازند، اشاره كرد. به عقیده او تا كشوری از نظر اقتصادی و صنعتی خود را به بالاترین كیفیت نرساند، نمی‌تواند به عرصه آزاد تجارت قدم گذارد چرا كه در این شرایط تمامی اندوخته‌های خود را از دست خواهد داد.
پس از آنكه دولت شركت «Telmex» را خصوصی اعلام كرد، «Slim» بلافاصله آن را خرید و اداره آن را در دست گرفت. این شركت كه وظیفه اصلی ارایه خدمات مخابراتی و تلفنی را برعهده داشت، با خصوصی شدنش اعتراضات گسترده‌ای در سطح جامعه پدید آورد چرا كه به باور مردم نرخ‌های مكالمات و تعرفه خدمات بدون كوچكترین تغییر كیفیتی به یكباره افزایش پیدا كرد و سبب نارضایتی مشتركین گردید. البته بعدها با پدید آمدن دیگر كمپانی‌های رقیب این مشكل از میان برداشته شد.
از افتخارات «Slim» می‌توان به كسب مدال كارآفرین نمونه از اتاق بازرگانی مكزیك اشاره كرد. او همچنین بشقاب بلورین- برترین جایزه آكادمی آمریكایی انسان‌های موفق- را نیز از آن خود كرد و بالاخره اینكه دولت بلژیك به سبب فعالیت‌های اقتصادی «Slim» به او مدال «Leopold II» را اهدا نمود.
البته این میلیاردر بزرگ تنها در اندیشه اقتصاد و تجارت به سر نمی‌برد. او برای افزایش رفاه مردم در مركز شهر مكزیكوسیتی و همچنین حفاظت از آثار قدیمی این شهر و جذب گردشگران خارجی، موسسه‌ای بنا كرده است كه به كمك‌های مالی جهت این امر می‌پردازد.
و در آخر اینكه این انسان بشردوست علاوه بر دیگر كارهای عامه‌پسندش، پروژه پیشرفت و توسعه آمریكای‌لاتین را نیز هدایت می‌نماید.