زندگینامه موکش آمبانی ثروتمندترین فرد آسیا آشنا شوید 
 
«موکش آمبانی»، تاجر هندی و پنجمین مرد ثروتمند جهان است. این میلیاردر 51 ساله با سرمایه 43 میلیارد دلار، ثروتمندترین فردی است که در آسیا زندگی می‌کند. او مدیرعامل، مدیر اجرایی و بزرگ‌ترین سهام‌دار کمپانی صنایع «رلیانس» است. این کمپانی، بزرگ‌ترین تشکیلات اقتصادی بخش خصوصی در هندوستان و جزو 500 شرکت برتر جهان به شمار می‌رود. او 48 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.
موکش و برادر جوانش «آنیل»، پسران موسس «رلیانس»اند؛ «دیروب‌های آمبانی». موکش فارغ‌التحصیل رشته مهندسی شیمی از دانشگاه انستیتو فناوری شیمی در بمبئی است. او مدتی دانشجوی رشته MBA در دانشگاه استنفورد بود که البته این رشته را رها کرد. موکش آمبانی در سال 1981 به رلیانس پیوست و در آنجا مشغول فعالیت شد. استراتژی او این بود که تمام واحدهای پارچه‌بافی این شرکت را به سمت فیبرهای پلی‌استر و پس از آن به سوی تولید مواد پتروشیمی سوق دهد. او در این استراتژی توانست 60 گونه جدید از مواد پتروشیمی را تولید کند که در حد استانداردهای جهانی باشند و ظرفیت تولید رلیانس را از نیم‌میلیون تن در سال به 12 میلیون تن برساند.
او هم‌اکنون رهبری بزرگ‌ترین واحد صنعتی تولید مواد شیمیایی جهان را بر عهده دارد که روزانه 660 هزار بشکه مواد شیمیایی تولید می‌کند. این میزان تولید که سالانه به 33 میلیون تن می‌رسد، شامل محصولات پتروشیمی، سوخت، روغن و محصولاتی از این دست می‌شود.
موکش آمبانی علاوه بر فعالیت در این کمپانی، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارتباطات و مخابرات هندوستان را در اختیار دارد. هر چند مدیریت این کمپانی، در حال حاضر با برادر اوست اما به هر حال به دلیل این‌که جزوی از رلیانس است، بسیاری از سیاست‌های کلان موکش آمبانی را در دستور کار خود قرار داده است. جالب است بدانید اگر آنیل، ثروت خود را به برادرش بدهد، موکش آمبانی با اختلاف بسیار زیادی، ثروتمندترین مرد جهان خواهد بود. مجموع دارایی‌های این دو برادر، 85 میلیارد دلار است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی، مدیریت آمبانی‌ها را عامل اصلی موفقیت و قدرت‌گرفتن رلیانس می‌دانند.
آن‌ها مدام در حال گسترش فعالیت‌های خودند. رلیانس به تازگی فروشگاه‌هایی با نام دلایت راه‌اندازی کرده است. موکش آمبانی همچنین مالک باشگاه فوتبال «مومبای ایندیانز» است که در لیگ برتر هندوستان بازی می‌کند و مدرسه بین‌المللی بزرگی را نیز مدیریت می‌کند.
یکی دیگر از مسائلی که باعث شهرت موکش آمبانی شده است، خانه اوست. او مالک گران‌ترین خانه جهان است. او این ساختمان باشکوه 27 طبقه را با سرمایه 2 میلیارد دلار بنا کرد.
خانواده او همچنین سهامداران یکی از شرکت‌های بزرگ مالی هندوستانند.
موکش آمبانی افتخارات زیادی را به خود اختصاص داده است. او در سال 2007 به عنوان تاجر سال انتخاب شد. در سال 2004، بیست و چهارمین مدیر اجرایی برتر جهان بود و در همان سال به عنوان مرد مخابراتی هند انتخاب شد. مجله فورچون در همان سال او را به عنوان سیزدهمین آسیایی قدرتمند سال برگزید. موکش آمبانی نخستین تریلیونر هندی است.
از جزو مدیرانی است كه كار خود را از دانشگاه شروع كرده و به خوبی توانسته براساس تخصصی كه دارد، تجارت خود را گسترش دهد.
او براساس آموخته‌هایش در رشته مهندس شیمی، تغییرات بنیادی در محصولات این کارخانه به وجود آورد و همین تغییرات باعث شد رویکرد جدید اقتصادی در رلیانس ایجاد شود.
او در کنار توجه به تکنولوژی و کیفیت محصولات، کسب و کار و بازاریابی مناسبی نیز برای محصولات خود دارد و ارزش فراوانی برای بازارهای مختلف خود قائل است. او به خوبی نیازهای بازار مصرف را می‌شناسد و از راه‌های گوناگونی سعی در گسترش کار خود دارد.
گستردگی و قدرت رلیانس این کمپانی را به یکی از مهم‌ترین جریان‌های صنعتی در حوزه مواد شیمیایی تبدیل کرده است. سیاست‌های آمبانی‌ها، تاثیر سریع و مستقیمی بر بازار می‌گذارد و جهت‌گیری‌های آن‌ها نقش مهمی در آینده تحولات بازار مواد شیمیایی دارد.