یک ایرانی به فینال بزرگترین مسابقه طراحی صنعتی جهان راه یافت

دانش و فناوری

همشهری – حمید ضیایی پرور : هر سال مسابقات طراحی صنعتی و ایده پردازی ،در سطوح مختلف در دنیا برگزار می شود و هر یک از آنها با توجه به خط مشی خود برگزیدگان خود را اعلام می کنند. از جمله این مسابقات می توان به Red-dot اشاره کرد که هر سال 100 طرح برگزیده را از مبان شرکت کنندگان از سراسر دنیا انتخاب و اعلام می کند، IF design نیز یکی دیگر از این دست مسابقات است که در آلمان برگزار می شود و ایده های فاخر را از میان شرکت کنندگان شناسائی و اعلام می کند. مسابقه دیگری از طرف انجمن طراحی صنعتی آمریکا IDSA برگزار می شود که 100 ایده برگزیده سال را از میان شرکت کنندگان شناسائی و در مجله bossiness week معرفی می کند.

نکته قابل توجه اینکه هر یک از این مسابقات برای انتخاب آثار فلسفه و خط مشی مخصوص خود را دنبال می کند ، بعنوان مثال red-dot فقط به دنبال ایده های نو و خلاقیت است و لازم نیست که طرح های منتخب را به مرحله تولید رسیده باشد. اما if design ایده های نو را با نگاه به قابلیت تولید شدنشان بررسی می کند و ایده و طرح نو تولید شده دارای امتیاز بیشتری است و صرفاً داشتن یک ایده ناب خود به تنهائی امتیاز آور نیست .
در IDSA نیز طرح ها و اید ها با چاشنی میزان سود آوری آنها در بازار اقتصادی بررسی می شود. هر سه مورد این مسابقات جزو مهم ترین مسابقات طراحی صنعتی و ایده پردازی در دنیا محسوب می شود که هر ساله برگزار می شود .
اما تمام طراحان و ایده پردازن دنیا که در این مسابقات شرکت می کنند هر دو سال یک بار با شرکت کردن در بزرگترین مسابقه طراحی صنعتی و ایده پردازی دنیا به نام INDEX:Award برای بردن جایزه 500.000 یوروئی ، به رقابت می پردازند.
INDEX با شعار طراحی برای بهبود زندگی در پنج شاخه اصلی برگزار می شود :
Body: بدن: هر طرح و ایده ای که به بدن مربوط می شود مثل لباس ،کفش و عینک .
Home: خانه: هر طرح و ایده ای که به خانه مربوط شود مثل درب و پنجره ، سیستم های گرمایشی و سرمایشی
Work: کار: هر طرح و ایده ای که به کار مربوط می شود مثل ابزار کار و ایمنی کار
Play: بازی: هر طرحی که با بازی در ارتباط است مثل وسائل سرگرمی آموزشی ، بازی های خلاقانه و هوش .
Community: ارتباطات اجتماعی: هر ایده ای که در ارتباطات اجتماعی قابل تعریف است مثل پارکها .
INDEX:Award بزرگترین جایزه طراحی صنعتی و ایده پردازی دنیا محسوب می شود که هر دو سال یک بار در کشور دانمارک برگزار می شود و از طرف پادشاه دانمارک جایزه نقدی معادل 500.000 یورو به پنج برنده نهائی آن اهدا می شود.
از این روست که تمام طراحان و ایده پردازان دنبا مخصوصا برگزیدگان مسابقات مختلف، با امید بیشتری برای بردن جایزه نقدی در این رقابت طراحی و ایده پردازی جهانی شرکت می کنند.
اما اهمیت INDEX به جایزه نقدی آن نیست، اولا بر خلاف سایر مسابقات که شرکت در آن مستلزم پرداخت هزینه از 50 یورو تا 700 یورو است شرکت در این مسابقه رایگان است و همین تعداد زیاد شرکت کننده را از سراسر دنیا به خود جذب می کند، دوم اینکه فرایند شناسائی و انتخاب طرح برتر در این مسابقه در چند مرحله و با رای کارشناسان دانشگاه های و برخی موزه های معتبر دنیا صورت می گیرد.
به صورت خلاصه ، پس از ثبت نام و ارسال اثار از طرف شرکت کنندگان در دور اول با بررسی موضوعات و طرح های ارئه شده در هر بخش بین 100 تا 120 نفر به عنوان نامزد معرفی می شوند که در میان این نامزد ها اغلب برگزیدگان مسبقات red-dot ، if design ، IDSA نیز دیده می شوند. اسامی نامزد ها و آثارشان مدت 6 ماه در سایت INDEX بنمایش گذاشته و کارشناسان و اساتید دانشگاه های معتبر بر مبنی شعار طراحی برای بهبود زندگی به آثار رای و امتیاز می دهند، در نهایت از میان نامزد ها تعدادی که اغلب بین 8 تا 12 نفر هستند به مرحله فینال راه پیدا می کنند ، در این مرحله اطلاعات تکمیلی و توضیحات بیشتری از طراحان به فینال رسیده درخواست می شود. طرح هایی که به فینال راه پیدا می کنند نیز 4 ماه در انتظار خواهند بود تا داوران و کارشناسان با بررسی های دقیقتر و موشکافانه تر در دور فینال از میان آنها فقط یک طرح را بعنوان طرح برتر و برنده جایزه نقدی اعلام کنند.
اما داستان به اینجا ختم نمی شود، پس از انتخاب و معرفی طرح برتر کار تمام نمی شود بلکه تمام آثار فینالیست شده به مدت شش ماه در یک تور بین المللی در شهرهای مختلف به نمایش گذاشته و به عموم معرفی می شوند. از این رو حضور در بین فینالیست ها خود به تنهائی اتفاق مهمی محسوب می شود.
تعداد زیاد شرکت کنندگان و تنوع اثار ارسالی، دامنه وسیع کارشناسانی که از نقاط مختلف دنیا و مراکز معتبر علمی به عنوان داور روی آثار رای وامتیاز می دهند و فرآیند چند مرحله ای و طولانی که هر دو سال یک بار از اواخر پائیز شروع و اواخر تابستان سال بعد به اتمام می رسد، همه نشان دهنده اهمیت حضور و انتخاب شدن در این رقابت جهانی است.
کمتر از دوهفته پیش ، فینالیست های INDEX:Award 2009 اعلام شدند. امسال یک ایرانی برای اولین بار در این مسابقات به مرحله فینال راه پیدا کرده است.
احسان درگزی که در دو بخش home با طرح آجر فعال و در بخش workبا طرح فتوتراپی مدت 6 ماه در بین نامزد ها حضور داشت با اعلام رسمی نام فینالیست ها با طرح فتوتراپی به مرحله فینال این مسابقات راه یافت.
احسان درگزی فارغ التحصیل رشته طراحی صنعتی از دانشگاه علم و صنعت است و در 10 سال گذشته بعنوان طراح صنعتی با تولیدکنندگان داخلی همکاری داشته، فتوتراپی یکی از محصولاتی است که او برای یک شرکت تولید کننده داخلی در زمینه پزشکی، ایده پردازی و طراحی کرده است و اکنون بعنوان فینالیست در INDEX:Award 2009 حضور دارد.
او در گفتگو با همشهری اظهار داشت : فتوتراپی ابزاری پزشکی است که نوزادان مبتلا به زردی را با آن تحت درمان قرار می دهند در تمام نمونه های موجود در بازار ایران وجهان فتوتراپی یک وسیله مستقل و جا گیر است و نمونه های بزرگ و کوچک آن فضای زیادی را اشغال می کنند ، عمدتاً گران هستند و مهمتر از همه در فرایند درمان باید نوزاد را جابجا کرد و در داخل دستگاه گذاشت.
وی اضافه کرد : اما فتوتراپ فینالیست ایرانی طوری طراحی شده که نیاز به فضای مستقل ندارد یعنی در همان مکانی که نوزاد در حال استراحت و خواب است (تخت بیمارستان یا خانه ) می توان از آن استفاده کرد، ظاهر آرامبخش وحمایت کننده آن از نوزاد در هنگام درمان باعث می شود والدین با احساس روانی بهتری دوره درمان نوزادشان را تحمل کنند اما برگ برنده این طراحی اینجاست که بدون اینکه نوزاد متوجه اتفاق خاصی باشد تحت درمان قرار می گیرد، نکته قابل توجه دیگر در این طراحی جمع شدن فتوتراپی قبل و پس از استفاده است که هم جای کمی را اشغال می کند و هم حمل و نقل و انبار داری آن را بسیار آسان تر کرده است که نکته آخر در مراکز درمانی حائز اهمیت فاراوان است.
حضور ایرانیان خلاق در میان برندگان و برگزیدگان مسابقات و جشنواره های جهانی همواره بعث افتخار و غرور همه بوده است .