كجلد كرك كریستیانسن، نوه موسس شركت اسباب بازی دانماركی لگو


كجلد كرك كریستیانسن، نوه موسس شركت اسباب بازی دانماركی لگو، در سال 2010 با ثروت 5/3 میلیارد دلار از سوی مجله فوربز به عنوان دویست و پنجاه و هشتمین ثروتمند جهان معرفی شد.


كجلد كرك كریستیانسن، نوه موسس شركت اسباب بازی دانماركی لگو، در سال 2010 با ثروت 5/3 میلیارد دلار از سوی مجله فوربز به عنوان دویست و پنجاه و هشتمین ثروتمند جهان معرفی شد.
وی ثروت و كسب و كار خانوادگی را به ارث برده و آن را رشد و گسترش داده است. کجلد پس از بیست و پنج سال حضور و فعالیت در این شركت در سال 2004 از مقام ریاست و مدیریت گروه لگو كناره‌گیری كرد. البته كریستیانسن همچنان تنها مالك و نایب رییس هیات مدیره شركت لگو باقی مانده است.
كجلد كرك كریستیانسن در 27 دسامبر سال 1947 در بیلاند دانمارك متولد شد. پدر كجلد، گودتفرد كرك كریستیانسن در كنار پدربزرگ كجلد، اُل كرك كریستیانسن در كسب و كار خانوادگی لگو كار می‌كرد. مبدا راه‌اندازی شرکت لگو به زمانی باز می‌گردد که اُل کرک کریستیانسن، یک نجار اهل بیلاند (محل کنونی شرکت)، در سال 1916 یک کارگاه نجاری خرید تا برای کشاورزان محلی مبلمان بسازد. او به دلایل مختلفی دامنه تولید خود را در دهه 1930 به ساختن اسباب بازی‌های کودکان تغییر داد و در سال 1934 نیز نام «لگو» را که برگرفته از کلمات دانمارکی «leg» و «godt» و به معنای «خوب بازی کنید» است، انتخاب کرد.
محصولات اولیه کریستیانسن مثل ماشین، قلک و کامیون‌های اسباب‌بازی چوبی، به موفقیت خوبی دست یافتند اما تحول اساسی در کسب وکار او در سال 1940 اتفاق افتاد. در این زمان لگو تولید اسباب بازی‌های پلاستیکی (مثل کامیون‌های اسباب بازی ای که می‌شد قطعات آن را از هم باز و دوباره آن را سر هم کرد) را شروع کرد.
كجلد كرك كریستیانسن در زمان كودكی اغلب مفاهیم و مدل‌هایی را برای اسباب بازی‌ها ابداع و آزمون می‌كرد. او همچنین در بسته‌بندی و بازاریابی محصولات شركت نیز مشاركت می‌كرد. كریستیانسن ابتدا به مدرسه كسب و كار «آرهوس» رفته و از این دانشگاه با مدرك كارشناسی مدیریت كسب و كار فارغ‌التحصیل شد. وی سپس از دانشگاه بین‌المللی مدیریت و توسعه سوئیس مدرك MBA دریافت كرد.
كجلد كرك كریستیانسن در سال 1979 رییس و مدیرعامل گروه لگو شد. او ایده‌هایی جدید، فیگورهای كوچك، سایت لگو (lego.com) و كجلد كرك كریستیانسن و لگو ماینداستورم (اولین محصول لگو که قرار بود با بازی‌های کامپیوتری رقابت کند. این بازی کاربران را قادر می‌ساخت مدل‌های قابل برنامه‌ریزی متنوعی خلق کنند که قادر به انجام حرکت‌های مختلفی ‌باشند. این ایده‌ای بود که برای اولین بار در دهه 90 در شرکت مطرح شد) را برای اولین بار به بازار معرفی كرد. شرکت دانمارکی لگو یکی از معروف‌ترین برند‌های دنیا در شاخه اسباب بازی است. این شرکت از زمان تاسیس در سال 1932 با رشدی چشمگیر تبدیل به یک شرکت جهانی شده است. درآمد گروه لگو كه دفتر مركزی آن در بیلاند واقع شده در سال 2008 حدود 5/9 میلیارد كرون دانمارك و سود خالص آن در حدود 35/1 میلیارد كرون دانمارك برآورد شده است. همچنین در این سال در حدود 5380 نفر برای گروه لگو مشغول به كار بودند. كجلد كرك كریستیانسن ازدواج كرده و در حال حاضر ساكن بیلاند در دانمارك است.