آلیا صبور شهروند امریکایی ایرانی الاصل است که تمام وقت در دانشگاه نیویورک تدریس می کند و به عنوان یک نابغه نام خود را به عنوان جوان ترین استاد دانشگاه جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده است.

 

به گزارش بانکی دات آی آر، این دختر نابغه زادهٔ ۲۲ فوریه ۱۹۸۹ برابر با سوم اسفند ۱۳۶۷ خورشیدی در نیویورک است.

آلیا در هشت ماهگی خواندن را آغاز کرد و از کلاس چهارم ابتدایی به کالج رفت تا در سطح کارشناسی، ریاضیات کاربردی بخواند.

 

 

وی در سن ۱۰ سالگی در دانشگاه استونی بروک ثبت نام کرد و توانست در سن ۱۴ سالگی با بالاترین نمره سوما کوم لائوده در رشته ریاضیات کاربردی فارغ التحصیل شده و وارد دانشگاه درکسل بشود.

آلیا مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه درکسل در رشته متالوژی گرفت و جایگاهی موقت در دانشگاه کونکاک کره جنوبی بدست آورد، اما پس از یکسال آن را رها کرد.

 

وی دلیل رها کردن جایگاه خود در دانشگاه کره ای را مشکل صحبت کردن به زبان کره ای اعلام کرده است.

او در ۱۸ سالگی مدرک دکترای خود را از دپارتمان تکنولوژی پیشرفته فوزیون در دانشگاه کانکوک سئول دریافت کرد و جوان ترین فردی بود که وارد دوره فلوشیپ پس از دکتری شد.

او نشانگرهای سلولی خاصی را بر اساس تکنولوژی نانولوله ها ابداع کرد که در تحقیقات پزشکی کاربرد زیادی دارد.

 

 

آلیا همچنین دستی در موسیقی هم دارد. او 11 سال بیشتر نداشت که به عنوان عضو ارکستر سمفونی راک لند به اجرای قره نی پرداخت.

آلیا در حال حاضر ریاضی و فیزیک در دانشگاه جنوبی ایالت نیواورلند تدریس می کند.

 

 

صبور، اولین شهروند امریكایی است كه رتبه اولین و جوان ترین پرفسور زن را در تاریخ امریكا دارا است. ركوردار قبلی جوان ترین پرفسور دانشگاه متعلق به فیزیكدان اسكاتلندی كولین مك لورین است كه در سال 1717 در سن 19 سال و 7 ماهگی این رتبه علمی را کسب کرده بود.

کولین مک لورین اسکاتلندی شاگرد اسحاق نیوتون بود و آلیا با شکست رکورد این دانشمند اسکاتلندی، به سلطه 291 ساله این اسکاتلندی پایان داد.