ابتدا كوكاكولا به عنوان یك شربت تقویتی مصرف داشت و امروز یك نوشابه به نشاط انگیز به شمار می‌آید. در سال 1925 كوكاكولا فروش میلیونی‌اش را آغاز كرد و در سال 1940 در 40 كشور عرضه شد. مارك Sprite این نوشابه در سال 1961 وارد بازار شد و در سال 1982 كوكاكولای رژیمی، بر تنوع محصولات این شركت افزود. در ماه مه 1886، كوكاكولا برای اولین بار توسط دكتر جان پمبرتن (John Pem-berton) داروسازی اهل آتالانتا (جورجیا) تهیه شد.
جان پمبرتن مواد اولیه كوكاكولا را در یك كتری برنجی در حیاط پشتی خانه‌اش تركیب كرد. فرانك رابینسون، كتابدار جان پمبرتن، برای محصول كارفرمای خود، نام كوكاكولا را برگزید، وی علاوه بر آگاهی از علم كتابداری، خطاط خوبی بود و نام كوكاكولا را به گونه‌ای خطاطی كرد كه هنوز هم به عنوان آرم این شركت مورد استفاده است.
نوشابه كوكاكولا برای اولین بار در داروخانه ژاكوب (Jacob) در آتالانتا در 8 مه 1886 عرضه شد. در آن ایام حدود 9 عدد از این نوشیدنی روزانه به فروش می‌رفت و مجموع فروش آن سال كوكاكولا فقط حدود 50 دلار بود، نكته خنده‌دار این است كه در كل این نوشیدنی برای تولیدكننده‌اش بیش از 70 دلار هزینه در برداشت؛ یعنی سال اول، برای جان پمبرتن سال ضرر بود.
در سال‌های اول، كوكا بیشتر مصرف دارویی داشت و به عنوان یك نوشابه تقویتی مصرف می‌شد چرا كه علاوه بر شربت دانه كولا كه سرشار از كافئین بود، حاوی عصاره كوكائین نیز بود. به تدریج كوكاكولا جایش را در میان نوشابه‌ها باز كرد و به یكی از معروف‌ترین نوشیدنی‌های آمریكا تبدیل شد.
حضور آسا گرییگزكاندلر (Asa grigscandler) داروسازی دیگر از آنتالانتا، در شركت كوكا، و همكاریش با پمبرتن تولید این نوشابه را در سال‌های 1890 تا 1900 تا بیش از 4000 درصد افزایش یافت. تبلیغات عامل مهمی در موفقیت پمبرتن و كاندلر بود. تا پایان سده مورد نظر كوكاكولا طرفداران بسیاری در آمریكا و كانادا به دست آورد. حدودا در همان زمان بود كه شركت كوكاكولا نسبت به فروش شربت دانه‌های خود به شركت‌های مستقل و زنجیره‌ای (كه جواز فروش این محصول را داشتند) مبادرت كرد حتی امروز صنعت نوشابه سازی آمریكا همین روش را دنبال می‌كند.
تا دهه 60، نوشیدنی‌های گازدار، چه در شهرهای بزرگ و چه در شهرهای كوچك در داروخانه‌ها و در بستنی فروشی‌ها عرضه می‌شدند. ولی به دلیل پاتوق افراد مختلف شدن این اماكن داروخانه‌ها از فروش این محصولات سرباز زدند در نتیجه این نوشابه سر از رستوران‌ها و ساندویچ‌فروشی‌ها درآورد. 23 آوریل سال 1985، فرمول كولای جدید برملا شد و شركت مذكور را با مشكل مواجه كرد. با این وجود در حال حاضر، مصرف روزانه كوكا در جهان بالغ بر 7 میلیارد دلار می‌شود.