بسوی فردا

مسابقات ایده های نو در دنیا

یک ایرانی به فینال بزرگترین مسابقه طراحی صنعتی جهان راه یافت

دانش و فناوری

همشهری – حمید ضیایی پرور : هر سال مسابقات طراحی صنعتی و ایده پردازی ،در سطوح مختلف در دنیا برگزار می شود و هر یک از آنها با توجه به خط مشی خود برگزیدگان خود را اعلام می کنند. از جمله این مسابقات می توان به Red-dot اشاره کرد که هر سال 100 طرح برگزیده را از مبان شرکت کنندگان از سراسر دنیا انتخاب و اعلام می کند، IF design نیز یکی دیگر از این دست مسابقات است که در آلمان برگزار می شود و ایده های فاخر را از میان شرکت کنندگان شناسائی و اعلام می کند. مسابقه دیگری از طرف انجمن طراحی صنعتی آمریکا IDSA برگزار می شود که 100 ایده برگزیده سال را از میان شرکت کنندگان شناسائی و در مجله bossiness week معرفی می کند.

نکته قابل توجه اینکه هر یک از این مسابقات برای انتخاب آثار فلسفه و خط مشی مخصوص خود را دنبال می کند ، بعنوان مثال red-dot فقط به دنبال ایده های نو و خلاقیت است و لازم نیست که طرح های منتخب را به مرحله تولید رسیده باشد. اما if design ایده های نو را با نگاه به قابلیت تولید شدنشان بررسی می کند و ایده و طرح نو تولید شده دارای امتیاز بیشتری است و صرفاً داشتن یک ایده ناب خود به تنهائی امتیاز آور نیست .
در IDSA نیز طرح ها و اید ها با چاشنی میزان سود آوری آنها در بازار اقتصادی بررسی می شود. هر سه مورد این مسابقات جزو مهم ترین مسابقات طراحی صنعتی و ایده پردازی در دنیا محسوب می شود که هر ساله برگزار می شود .
اما تمام طراحان و ایده پردازن دنیا که در این مسابقات شرکت می کنند هر دو سال یک بار با شرکت کردن در بزرگترین مسابقه طراحی صنعتی و ایده پردازی دنیا به نام INDEX:Award برای بردن جایزه 500.000 یوروئی ، به رقابت می پردازند.
INDEX با شعار طراحی برای بهبود زندگی در پنج شاخه اصلی برگزار می شود :
Body: بدن: هر طرح و ایده ای که به بدن مربوط می شود مثل لباس ،کفش و عینک .
Home: خانه: هر طرح و ایده ای که به خانه مربوط شود مثل درب و پنجره ، سیستم های گرمایشی و سرمایشی
Work: کار: هر طرح و ایده ای که به کار مربوط می شود مثل ابزار کار و ایمنی کار
Play: بازی: هر طرحی که با بازی در ارتباط است مثل وسائل سرگرمی آموزشی ، بازی های خلاقانه و هوش .
Community: ارتباطات اجتماعی: هر ایده ای که در ارتباطات اجتماعی قابل تعریف است مثل پارکها .
INDEX:Award بزرگترین جایزه طراحی صنعتی و ایده پردازی دنیا محسوب می شود که هر دو سال یک بار در کشور دانمارک برگزار می شود و از طرف پادشاه دانمارک جایزه نقدی معادل 500.000 یورو به پنج برنده نهائی آن اهدا می شود.
از این روست که تمام طراحان و ایده پردازان دنبا مخصوصا برگزیدگان مسابقات مختلف، با امید بیشتری برای بردن جایزه نقدی در این رقابت طراحی و ایده پردازی جهانی شرکت می کنند.
اما اهمیت INDEX به جایزه نقدی آن نیست، اولا بر خلاف سایر مسابقات که شرکت در آن مستلزم پرداخت هزینه از 50 یورو تا 700 یورو است شرکت در این مسابقه رایگان است و همین تعداد زیاد شرکت کننده را از سراسر دنیا به خود جذب می کند، دوم اینکه فرایند شناسائی و انتخاب طرح برتر در این مسابقه در چند مرحله و با رای کارشناسان دانشگاه های و برخی موزه های معتبر دنیا صورت می گیرد.
به صورت خلاصه ، پس از ثبت نام و ارسال اثار از طرف شرکت کنندگان در دور اول با بررسی موضوعات و طرح های ارئه شده در هر بخش بین 100 تا 120 نفر به عنوان نامزد معرفی می شوند که در میان این نامزد ها اغلب برگزیدگان مسبقات red-dot ، if design ، IDSA نیز دیده می شوند. اسامی نامزد ها و آثارشان مدت 6 ماه در سایت INDEX بنمایش گذاشته و کارشناسان و اساتید دانشگاه های معتبر بر مبنی شعار طراحی برای بهبود زندگی به آثار رای و امتیاز می دهند، در نهایت از میان نامزد ها تعدادی که اغلب بین 8 تا 12 نفر هستند به مرحله فینال راه پیدا می کنند ، در این مرحله اطلاعات تکمیلی و توضیحات بیشتری از طراحان به فینال رسیده درخواست می شود. طرح هایی که به فینال راه پیدا می کنند نیز 4 ماه در انتظار خواهند بود تا داوران و کارشناسان با بررسی های دقیقتر و موشکافانه تر در دور فینال از میان آنها فقط یک طرح را بعنوان طرح برتر و برنده جایزه نقدی اعلام کنند.
اما داستان به اینجا ختم نمی شود، پس از انتخاب و معرفی طرح برتر کار تمام نمی شود بلکه تمام آثار فینالیست شده به مدت شش ماه در یک تور بین المللی در شهرهای مختلف به نمایش گذاشته و به عموم معرفی می شوند. از این رو حضور در بین فینالیست ها خود به تنهائی اتفاق مهمی محسوب می شود.
تعداد زیاد شرکت کنندگان و تنوع اثار ارسالی، دامنه وسیع کارشناسانی که از نقاط مختلف دنیا و مراکز معتبر علمی به عنوان داور روی آثار رای وامتیاز می دهند و فرآیند چند مرحله ای و طولانی که هر دو سال یک بار از اواخر پائیز شروع و اواخر تابستان سال بعد به اتمام می رسد، همه نشان دهنده اهمیت حضور و انتخاب شدن در این رقابت جهانی است.
کمتر از دوهفته پیش ، فینالیست های INDEX:Award 2009 اعلام شدند. امسال یک ایرانی برای اولین بار در این مسابقات به مرحله فینال راه پیدا کرده است.
احسان درگزی که در دو بخش home با طرح آجر فعال و در بخش workبا طرح فتوتراپی مدت 6 ماه در بین نامزد ها حضور داشت با اعلام رسمی نام فینالیست ها با طرح فتوتراپی به مرحله فینال این مسابقات راه یافت.
احسان درگزی فارغ التحصیل رشته طراحی صنعتی از دانشگاه علم و صنعت است و در 10 سال گذشته بعنوان طراح صنعتی با تولیدکنندگان داخلی همکاری داشته، فتوتراپی یکی از محصولاتی است که او برای یک شرکت تولید کننده داخلی در زمینه پزشکی، ایده پردازی و طراحی کرده است و اکنون بعنوان فینالیست در INDEX:Award 2009 حضور دارد.
او در گفتگو با همشهری اظهار داشت : فتوتراپی ابزاری پزشکی است که نوزادان مبتلا به زردی را با آن تحت درمان قرار می دهند در تمام نمونه های موجود در بازار ایران وجهان فتوتراپی یک وسیله مستقل و جا گیر است و نمونه های بزرگ و کوچک آن فضای زیادی را اشغال می کنند ، عمدتاً گران هستند و مهمتر از همه در فرایند درمان باید نوزاد را جابجا کرد و در داخل دستگاه گذاشت.
وی اضافه کرد : اما فتوتراپ فینالیست ایرانی طوری طراحی شده که نیاز به فضای مستقل ندارد یعنی در همان مکانی که نوزاد در حال استراحت و خواب است (تخت بیمارستان یا خانه ) می توان از آن استفاده کرد، ظاهر آرامبخش وحمایت کننده آن از نوزاد در هنگام درمان باعث می شود والدین با احساس روانی بهتری دوره درمان نوزادشان را تحمل کنند اما برگ برنده این طراحی اینجاست که بدون اینکه نوزاد متوجه اتفاق خاصی باشد تحت درمان قرار می گیرد، نکته قابل توجه دیگر در این طراحی جمع شدن فتوتراپی قبل و پس از استفاده است که هم جای کمی را اشغال می کند و هم حمل و نقل و انبار داری آن را بسیار آسان تر کرده است که نکته آخر در مراکز درمانی حائز اهمیت فاراوان است.
حضور ایرانیان خلاق در میان برندگان و برگزیدگان مسابقات و جشنواره های جهانی همواره بعث افتخار و غرور همه بوده است .


انواع نانو ذرات

نانوذرات نیمه رسانا(نقاط كوانتمی)

نقطه كوانتومی یك ناحیه از بلور نیمه رسانا است كه الكترونها، حفرها یا هر دو آنها (كه اگزیستون نامیده می شوند) را درسه بعد در برمی گیرد. این ناحیه از چندنانومتر تا چندصدنانومتر را شامل می شود.

در نقاط كوانتومی الكترونها درست مثل وضعیت یك اتم تراز های مختلف انرژی را اشغال می كنند، به همین علت به آنها لفظ اتمهای مصنوعی نیز اطلاق می شود. در مقایسه با سیم كوانتمی كه در یک بعد و لایه های كوانتومی كه در دو بعد نانو هستنند نقاط كوانتومی نانوساختارهای سه بعدی هستند.

این تركیبات به دلیل بازده كوانتومی بالا در زمینه های اپتیكی كاربرد زیادی دارند.

سه روش عمده برای ساخت نقاط كوانتومی وجود دارد، یكی از روشها شامل رشد نقاط كوانتومی در ظرف واكنش است. در دو روش دیگر، نقاط كوانتومی را در روی سطح یك بلور نیمه هادی یا در نزدیك آن پدید می آوردند. در روش دوم از فرآیند لیتوگرافی برای خلق یك نانوساختار دوبعدی (ساختاری كه در دو بعد نانو باشد) استفاده می شود، سپس برای جداسازی نقاط كوانتومی روی نانوساختارهای مذكور حكاكی صورت می گیرد.

در روش سوم، با رسوبدهی یك ماده نیمه رسانای دارای ثابت شبكه بزرگتر (ثابت شبكه معرف فواصل اتمها در یك ساختار بلورین منظم است) روی یك نیمه هادی با ثابت شبكه كوچكتر (روش موسوم به رشد همبافته تحت كرنش) نقاط « خودآراشده » رشد داده می شوند.   

نقاط كوانتومی نیمه هادی با تحریك الكتریكی یا تابش طول موج های مختلف فلورسانس می كنند. این ذرات همچنین می توانند بر حسب ولتاژ اعمال شده، به انعكاس، انكسار یا جذب نور بپردازند. این ویژگی باعث شده است كه این تركیبات در مواد فتوكرومیك و الكتروكرومیك (موادی كه به ترتیب بر اثر اعمال نور یا الكتریسیته تغییر رنگ می دهند) و پیل های خورشیدی كاربرد داشته باشند.

علاوه بر این، از اسپین یك الكترون در یك نقطه كوانتومی می توان برای نمایش یك بیت كوانتومی- یا كیوبیت در یك رایانه كوانتومی استفاده كرد.

كاربردهای بالقوه برای نقاط كوانتومی عبارتند از:

- لیزرهای دارای طول موج های بسیار دقیق

- كامپیوترهای كوانتومی

- نشانگرهای زیستی

 نانوذرات سرامیكی

رایج ترین نانوذرات، نانوذرات سرامیكی هستند كه به سرامیك های اكسید فلزی، نظیر اكسید های تیتانیوم، روی، آلومینیوم و آهن و نانوذرات سیلیكاتی (سیلیكات ها یا اكسید های سیلیكون نیز سرامیك هستند)كه عموماً به شكل ذرات نانومقیاسی خاك رس هستند، تقسیم می شوند. نانوذرات اكسید فلزی دارای اندازه ی یكسانی در هر سه بعد، از دو یا سه نانومتر تا 100 نانومتر هستند و به وسیله ی  نیروهای الكترواستاتیك به یكدیگر چسبیده و به شكل پودر بسیار ریزی رسوب می كنند. نانوذرات سرامیكی از روشهای سنتز شیمیایی و فرآیندهای حالت جامد بدست می آیند.نانوذرات سیلیكاتی ذراتی با ضخامت تقریباً یك نانومتر و پهنای 100 تا 1000 نانومتر هستند. معمول ترین نوع نانوذرات سیلیكاتی مونت موریلونیت یا آلومینو سیلیكات لایه ای می باشند. این نوع نانوذرات با پلیمریزاسیون یا به وسیله ی آمیزش ذوبی (اختلاط با یك پلاستیك مذاب) با پلیمرها تركیب شوند و خواص جالب توجهی را حاصل می آورند.

وقتی اندازه ی نانوذرات كاهش می یابد، نسبت سطح مؤثر به حجم ذرات افزایش یافته، اثرات سطحی برتری یافته و خاصیت كاتالیستی افزایش می یابد. به همین دلیل نانوذرات به عنوان كاتالیزور در زمینه هایی نظیر باتری ها، پیل های سوختی و انواع فرآیند های صنعتی كاربرد دارند. بیشتر بودن سهم اتم ها در سطح نانوذرات نیز خواص فیزیكی آنها را تغییر می دهد، مثلا سرامیك هایی كه به طور عادی شكننده اند، نرم تر می شوند . سرانجام این كه افزایش سطح مؤثر حلالیت را افزایش می دهد.

اصلاح شیمیایی سطح نانوذرات تاثیر زیادی در كارایی و كاربرد آنها دارد. ایجاد خواص آبدوستی و آبگریزی جزء روش های اصلاح شیمیایی نانوذرات محسوب می شوند. نانوذرات سیلیكاتی برای بدست آوردن خاصیت آب گریزی بیشتر، باید به صورت شیمیایی اصلاح شوند، مثلاً می توان با استفاده از یونهای آمونیوم یا مولكول های بزرگتری نظیر سیلسزكیوكسان های الیگومریك چند وجهی( POSS)كه هم برای روكشدهی نانوذرات سیلیكاتی و هم به عنوان پركننده مناسب هستند، این اصلاح شیمیایی را انجام داد.

نانوكامپوزیتهای نانوذره ای سرامیكی

در نانو كامپوزیت نانوذره ای سرامیكی نانوذرات سرامیكی داخل یك شبكه پلیمری توزیع شده اند . استفاده از نانوذرات در مواد كامپوزیتی می تواند استحكام مقاومت شیمیایی و حرارتی آنها را افزایش و وزن آنها را كاهش دهد، و خصوصیات جدیدی نظیر هدایت الكتریكی را به آنها بیافزاید و فعل و انفعال آنها با نور یا دیگر تشعشعات را تغییر دهد . یكی از خواص نانوكامپوزیت های نانوذره ای سرامیكی در صنعت بسته بندی، كاهش نفوذپذیری گازها است . این خاصیت ناشی از شكل دانهه ای نانوذرات است كه مولكول ها را وادار به جابجایی در طول و پیچ و خم های ماده می نمایند. پركننده های سیلیكاتی نیز می توانند خاصیت یك پلیمر را از سخت شدن یك بعدی به دو بعد تغییر دهند.

هنگامی كه نانوذرات سیلیكاتی(خاك رس) به عنوان پركننده در پلاستیك ها مورد استفاده قرار می گیرند، با پراكنده سازی تنش ها استحكام فوق العاده ای را به وجود می آورند. همچنین آب رفتگی ، تاب برداشتگی  (در كامپوزیت هایی كه ضریب انبساط حرارتی كمتری دارند) و نفوذپذیری گازها كاهش می یابد، مقاومت در برابر آتش و مواد شیمیایی افزایش یافته، بازیافت این مواد نیز آسانتر می شود. پركننده های خاك رس با مقدار پركننده كمتری نسبت به پركننده های معمولی، استحكام را افزایش می دهد. مثلاً با افزایش 5درصد از پركننده های نانورس به كامپوزیتها همان نتیجه ای حاصل می شود كه با افزایش 20 درصد از پركننده هایی همچون الیاف شیشه ای بدست می آید. همچنین میزان پركننده را می توان بدون تغییر در خاصیت چكش خواری محصول به 10 درصد افزایش داد، كه این امر با پركننده های متعارف ممكن نیست.

نانوذرات فلزی

نانوذرات فلزی با استفاده از روشهای چگالش بخار و سیم انفجاری تولید می شوند. این نانوذرات میتوانند بدون اینكه ذوب شوند (تحت نام پخت  ) در دماهای پائین تر از دمای ذوب فلز، در یك جامد آمیخته شوند، این كار منجر به سهل تر شدن فرآیند تولید روكش ها و بهبود كیفیت آنها، خصوصاً در كاربردهای الكترونیكی نظیر خازن ها می گردد. همچنین نانوذرات فلزی، در دمای كمتر از دمای ذرات فلزی بزرگتر غیر نانومقیاسی خود به سطوح و مواد توده ای تبدیل می شوند و هزینه ی ساخت را كاهش می دهند.

نانوكامپوزیتهای نانوذره ای فلزی

نانوكامپوزیتهای نانوذره ای فلزی از آمیخته شدن نانوذرات فلزی با پلیمرها بدست می آیند. این نانوكامپوزیت ها ، به دلیل ممانعت خوبی كه در مقابل تداخل الكترومغناطیسی به وجود می آورند، می توانند در رایانه و تجهیزات الكترونیكی به كار روند. نانوكامپوزیتهای نانوذره ای فلزی قابلیت های ویژه ای در هدایت گرمایی و الكتریكی دارند كه كارایی آن ها را افزایش می دهد.

آئروژل ها

آئروژل ها دسته ای از مواد با سطوح ویژه خیلی بالا و دانسیته بسیار كم (گاهی فقط چهار برابر سنگین تر از هوا) هستند.

این تركیبات از طریق فرآیندهای سل ژل ساخته می شوند. هنگامی كه سل (محلول) در یك قالب ریخته شود، ژلی مرطوب شكل می گیرد. با خشك كردن و فرآورش حرارتی ، ژل حاصله به ذرات شیشه ای یا سرامیكی متراكم تبدیل می شود. اگر در شرایط فوق بحرانی مایع موجود در ژل مرطوب خارج شود، آئروژل بدست می آید.

استفاده از آئروژل ها به عنوان غشا در فرآیندهای جداسازی و فیلتراسیون تحت بررسی است . همچنین آئروژل ها در فضا پیماها برای به جمع آوری غبار بین ستاره ای بكار می روند. این تركیبات برای استفاده در شیشه های دوجداره به عنوان لایه پركن به جای هوا مورد آزمایش قرار گرفته اند.

نانوروكش ها و نانولایه ها

نانوروكش ها، سطوحی تك لایه یا چند لایه با ضخامت 1 تا 100 نانومتر هستند . روكش های مبتنی بر نانوذرات خواص مختلفی را از خود بروز می دهند. استحكام و مقاومت سایشی جزء خواصی هستند كه بیشترین مزیت را در نانوروكش ها داشته و شفافیت نیز در مورد آنها حائز اهمیت است . خصوصا در حالتی كه افزایش سختی بدون كدر شدن سطح نیاز باشد. استفاده از روكش ها روی سطوح سرامیكی ، باعث ضدخش شدن و تمیز شدن راحت تر سطوح مذكور می گردد. همچنین می توان از نانوروكش های سخت و ضد خش برای روكش دهی شیشه های عینك استفاده كرد . نوعی از پیل های خورشیدی عرضه شده اند كه به منظور افزایش استحكام شان از نانوذرات ساخته شده اند. روكش های پاشش حرارتی مبتنی بر نانوذرات اكسید فلزی در تعمیر بخش های فلزی فرسوده یا خورده شده مورد استفاده قرار می گیرند . امروزه نانوذرات فلزی در صنعت الكترونیك برای پوشاندن سطوح خازن ها نیز استفاده می شوند. نانوروكش اكسیدتیتانیوم نانوبلوری ، امكان تولید پنجره های فتوكرومیك (تغییر رنگ در اثر نور ) یا الكتروكرومیك (تغییر رنگ در اثر اعمال پتانسیل الكتریكی) ارزان قیمت را بوجود می آورد. همچنین می توان سطوحی را روی پنجره ها به وجود آورد كه با كمترین بارش اتفاقی باران خود به خود پاكیزه شوند . روكش ها می توانند ضد الكتریسیته ساكن، ضد مه و ضدبازتاب باشند و در عین حال كه اجازه عبور نور مرئی را می دهند، مانع عبور طول موج های كوچك نور نظیر اشعه ماوراء بنفش شوند. تعدادی از روكش های سرامیكی حاوی نانوذرات یك نوع كامپوزیت را به وجود آورده اند كه به خاطر خواصی چون مقاومت سایشی و شیمیایی و عایق حرارتی كاربردهای زیادی دارند . به طور مشابه رو كش های مبتنی بر سولفید مولیبدن كه حاوی نانوخوشه ها هستند مقاومت بیشتری را در برابر اصطكاك ، سایش و خوردگی شیمیایی حاصل از اصطكاك تحت شرایط مرطوب نشان داده اند . روش های سل ژل و خودآرایی، نیز برای تولید روكش ها كاربرد دارند كه برای آینده بسیار نویدبخش هستند.

روكش ها به طور اجتناب ناپذیری كاربردهایی همچون حفاظت وسایل الكترونیكی سفینه های فضایی در برابر تشعشع و حفاظت حرارتی برای ورود مجدد به جو را خواهند داشت.

روكش های سرامیكی نانوذره ای ، موجب پایداری حرارتی و مقاومت فرسایشی در قطعات موتور می شوند.

روكش های حاوی نانوذرات فلزی كه كاربردهای مشخصی در كامپیوترها و تجهیزات الكترونیكی دارند، در مقابل تداخل الكترومغناطیسی ممانعت خوبی نشان می دهند.

نانوپوسته ها

با روكش دهی نانوذرات ساختارهایی بوجود می آیند كه نانوپوسته نامیده می شوند. با حل كردن یا تجزیه نانوذره كره های توخالی بوجود می آیند كه در رسانش دارو و معالجه بیماریها، كاربرد دارند . ساختار شیمیایی نانوپوسته ها می تواند آلی یا معدنی باشد


نانو چیست ؟

فناوری نانو چیست؟

از اهداف مهم فناوری نانو ــ و شاید مهم‌ترین آنها ــ به وجود آوردن ساختارهایی از مواد است كه در آنها آرایش مولكول‌ها از پیش طراحی شده باشد. روش‌های مرسوم تولید، مثل روش ذوب فلزات و سرد كردن آنها در قالب، چنین امكانی را فراهم نمی‌كنند. پس چگونه می‌توان چنین ساختارهایی را به وجود آورد؟ این مقاله می‌خواهد به همین سؤال پاسخ بگوید.

فرض كنید تعدادی آجر خانه‌سازی دارید و می‌خواهید با آن چیزی ــ بهتر است بگوییم «ساختاری» ــ مانند شكل 1 بسازید.شكل 1


چگونه این كار را انجام می‌دهید؟ احتمالاً روش شما هم با ما یكی است: چهار آجر دو در دو را كنار هم می‌گذارید و بعد چهار آجر دو در دوی دیگر را به صورت عمودی به آنها متصل می‌كنیدتا ساختار مورد نظر شكل بگیرد.

بسیار خوب، حالا فرض كنید كه وقتی آجرهای خانه‌سازی را از فروشگاه می‌خرید، آنها به شكل یك مكعب بزرگِ پیش‌ساخته مثل شكل دو باشند.شكل 2


حالا اگر بخواهیم به شكل یك برسیم چه كنیم؟ اجازه دهید جواب را ما به روش خودمان بدهیم: آجرهای اضافیِ مكعب بزرگ را حذف كنید تا شكل یك كم‌كم خودش را نشان بدهد. (مثل شكل 3)شكل 3


در روش اول با استفاده از قطعات كوچك یك قطعة بزرگتر ساختیم. به این روش، «ساختن از پایین به بالا» می‌گوییم. در روش دوم قطعات زائدِ یك قطعة بزرگ را حذف كردیم تا به ساختار مورد نظر برسیم. به این روش، «ساختن از بالا به پایین» می‌گوییم.

حالا فرض كنید یك ساختار جدید برای ساختن پیشنهاد شود، مثل شكل 4.شكل 4


سؤال: از كدام روش برای ساختن این ساختار استفاده كنیم؟ نظر شما چیست؟

اوضاع كمی پیچیده شد، اما غم به خود راه ندهید! این مقاله برای ساده كردن همین پیچدگی نوشته شده است. یكی از عوامل تعیین‌كنندة جواب، این است كه ماده‌ی اولیه‌ی ما به چه شكل است؟ اگر مادة دمِ دست ما تعدادی قطعه‌ی كوچك و ریز باشد، از روش پایین به بالا استفاده می‌كنیم؛ اگر مادة اولیه یك قطعه‌ی بزرگ باشد، از روش بالا به پایین استفاده می‌كنیم. در عین حال، ممكن است هر دو روش هم به كار رود. مثلاً اگر ماده‌ی اولیه برای ساختن شكل پنج به صورت مكعب بزرگی با آجرهای دو در چهار، یعنی همان شكل دو باشد، نمی‌توان با حذف بعضی آجرها مستقیماً به ساختار نهایی رسید. در این حالت، می‌توانیم آجرهای بالا و پایین ساختار شكل چهار را برداریم (ساختن از بالا به پایین) و بعد دو آجر دودردوی مورد نیاز را به جای آنها متصل كنیم. ( ساختن از پایین به بالا)شكل 5


در صنعت هم از هر دو روش با هم استفاده می‌شود. به مثال‌های زیر توجه كنید:

o یك نجار می‌خواهد مجسمه‌ای چوبی بسازد. او یك قطعه‌ی بزرگ چوب را برمی‌دارد و با رنده و سوهان آن را می‌تراشد و پرداخت می‌كند تا مجسمه ساخته شود. این كدام روش است؟

o نجار می‌خواهد یك صندلی بسازد. او پایه‌های میز و قطعات مربوط به تكیه‌گاه صندلی را جداگانه می‌سازد و بعد آنها را به هم متصل می‌كند. این كدام روش است؟

حالا به نانوفناوری فكر كنید: به نظر شما كدام روش ساختن در نانوفناوری كاربرد دارد؟

تا چند سال پیش، راه دست‌كاری و جابه‌جا كردن تك‌مولكول‌ها و ساختارهای نانویی یك‌طرفه بود. یعنی برای ساختن چیزها در مقیاس كوچك، می‌بایست یك قطعه‌ی بزرگ‌تر را با تراشیدن و خرد كردن یا حل كردن بخش‌های اضافی با اسید و… آن‌قدر كوچك می‌كردیم تا به قطعه‌ی نهایی برسیم. به عیارت دیگر، روش‌ تولید ساختارهای كوچك، از نوع بالا به پایین بود.

در چند سال اخیر فنونی ابداع شده‌اند كه اجازه می‌دهند مولكول‌ها یا ذرات نانویی را جابه‌جا و آنها را به هم متصل كنیم. مثل جابه‌جا كردن ذرات نانویی با میكروسكوپ نیروی اتمی (AFM) یا فنون ساختن نانولوله‌های كربنی. این فوت و فن‌ها در مجموع روش ساختن از پایین به بالا هستند.

فنون گفته‌شده در بالا، برای ساختن محصولاتی كه بسیار كوچك‌اند مناسب به نظر می‌رسند، اما اگر بخواهیم یك دیوار چندسانتی‌متریِ یكدست را به این روش بسازیم، چند ده سال طول می‌كشد تا مولكول‌ها را تك‌تك كنار هم بچینیم و دیوار مورد نظر را بسازیم. در عین حال، اگر بخواهیم دیوار را با استفاده از مواد موجود، مانند فلزات و سنگ‌های ساختمانی، بسازییم، دیوار یكدست و منظم نخواهد بود. (مقاله‌ی نانوفناوری چیست؟، ساختار مواد و عیوب كریستالی را ببینید.) پس چه كار كنیم؟

پیدا كردن فنون تولید مناسب در نانوفناوری موضوعی است كه در چند سال اخیر به‌شدت مورد توجه محققان و دانشمندان بوده است. در واقع، در نانوفناوری هم از روش‌ ساختن از بالا به پایین استفاده می‌شود (به كمك فنونی مانند لیتوگرافی و آسیاب كردن ذرات) و هم از روش ساختن از پایین به بالا (به كمك فنونی مانند خودآرایی یا رسوب‌دهی بخار). منتظر مقاله‌های بعدی باشگاه نانو در این موضوع باشید.

منبع : www.nanoclub.ir

 


35- ترانه رضوی

روزی كه از پزشك گوگل تقاضای مصاحبه كردم با مهربانی پذیرفت اما هنگام تعطیلات كریسمس بود و باید منتظر مسئولان گوگل می‌ماندیم تا اجازه مصاحبه بدهند. سر انجام اجازه دادند تا این كه سوالاتم را با ایمیل فرستادم. مدت زمان زیادی طول كشید تا خانم ترانه رضوی به سوال‌ها جواب داد. او در پاسخ نوشته بود:" من در روز 14 ساعت كار می‌كنم و این ماه آخر بیشتر از حد معمول بود"

برای ما كه از دور چیزهایی راجع به گوگل شنیده‌ایم شاید 14 ساعت كار مفید كمی عجیب به نظر برسد. شاید هم رسانه‌ها بیش از حد در مورد راحتی كاركنان گوگل مبالغه می‌كنند. تصور ما از كار كردن در گوگل لم دادن بر روی كاناپه‌های نرم، بازی در مجموعه ‌ورزشی گوگل، دریافت سهام گوگل و داشتن یك قطعه زمین در جزیره‌ای است كه می‌گویند گوگل همه آن را خریده است.

اما در گوگل در مقابل كار زیاد، رفاه و تفریح هم وجود دارد. گوگل به كارمندانش هم امكانات می‌دهد و هم به درستی از آنها استفاده می‌كند. خانم ترانه رضوی پزشك گوگل است. این اولین مصاحبه‌ای است كه یك رسانه داخلی با پزشك گوگل ترتیب داده است. با پزشك گوگل بیش از آنكه در مورد فناوری گفتگو كنیم در مورد امكانات داخلی گوگل صحبت كرده‌ایم.

دکتر رضوی در مورد آغاز به کار خود در گوگل می‌گوید:

چهار سال پیش، زمانی‌که گوگل هنوز شرکت نام‌دار و بزرگی نبود، بنیان‌گذارش، ”لری“ و ”سرگی“ تصمیم گرفتند که برای کارکنانشان به غیر از کارهای شرکتی، خدمات دیگری آماده کنند. این دو شخص واقعاً ایده‌های جالبی دارند. به‌طور مثال این فکر رو داشتند که یک پزشک به‌طور مداوم در شرکت باشد و سلامت کارکنان رو زیر نظر بگیرد. من جذب ایده‌های این دو شخص شدم و تصمیم گرفتم به‌صورت موقتی در این شرکت کار کنم. وقتی کارم را در این شرکت شروع کردم، به‌خاطر فضای کوچک شرکت، مطب من در یک کمد بود! اما از ابتدا دیدم که کارم می‌تواند خیلی مفید باشد. کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند، معمولاً ناراحتی‌هائی مثل دست، شانه و مچ پیدا می‌کنند و خیلی مهم است که از لحاظ فیزیولوژی کامپیوتر درست روی میز قرار بگیرد و فاصله مناسبی هم با شخص داشته باشد. مخصوصاً برای کسانی که در روز 12 تا 13 ساعت با کامپیوتر کار می‌کنند. البته ما بعد از یک مدت توانستیم این مشکل رو در شرکت گوگل حل کنیم. جوانان حدود 20 ساله معمولاً دکتر نمی‌روند. اما چون من اون‌جا بودم و دیدن من هم براشون راحت بود، می‌آمدند و من اونها رو معاینه می‌کردم. حتی بعضی‌هاشون یک‌سری ناراحتی داشتند که شاید با نرفتن دکتر تا چندین سال تشخیص داده نمی‌شد.

 چه‌چیزی درباره سوال‌ها برای شما جالبه؟

دکتر ترانه رضوی: این‌که کارکنان گوگل خیلی دقیق هستند و در زمان شنیدن بیماری و یا علت اون‌ها، باید باهاشون چونه زد! از این نظر که سئوالی می‌پرسند، جواب ساده‌ای رو قبول نمی‌کنند و اکثراً دلیل، سند و حتی انتشارهای تحقیقی می‌خواهند!

روی هم رفته آیا کارکنان گوگل سالم و سلامتند؟

دکتر ترانه رضوی: بله. البته سن‌های کامندان گوگل اکثراً بین 20 تا 30 سال هست. ولی باید همیشه به این‌ها یادآوری کنم. چون اکثراً غرق در کار می‌شن و چیزهای دیگه رو فراموش می‌کنند.

توصیه شما به‌عنوان یک دکتر، به این نوع افراد که ساعت‌ها پشت کامپیوتر می‌نشینند چیه؟

دکتر ترانه رضوی: این روزها مردم خیلی بیشتر از اون چیزی که باید بر روی خوشون فشار میارن و من باید بگم که نگران همه هستم. آموزش بهداشتی باید از اول کار شروع بشه. چیزهای ساده مثل تغذیه و ورزش. اما برای کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند، توصیه من اینه که هر یک ساعت، از پشت کامپیوتر بلند بشوند و دست و پاهاشون رو دراز بکنند و دو دقیقه نفس عمیق بکشند. توصیه دیگه از لحاظ ورزشی اینه که حداقل در روز شش هزار قدم و در حالت ایده‌آل ده هزار قدم راه بروند! و در آخر این‌که در روز حداقل بین پنج تا شش برش میوه یا سبزیجات بخورند. چون میوه و سبزیجات معمولاً جزو تغذیه این افراد نیست.

چگونه وارد گوگل شدید؟ این شرکت در انتخاب کارمندانش بسیار سخت گیر است؟

دکتر ترانه رضوی: بله بسیار سخت می گیرند. در سال یك میلیون تقاضا برای كار در شركت گوگل وجود دارد كه باید از چند آزمون عبور كنند و از این تعداد متقاضی فقط تعداد اندكی استخدام می‌شوند. اما از من برای كار در گوگل دعوت شد و برای من بسیار راحت بود.

كار شما در شركت گوگل دقیقا چیست؟

دکتر ترانه رضوی: بسیاری از كسانی كه در گوگل كار می‌كنند به علت كار زیاد با رایانه ممكن است دچار مشكلات مختلفی شوند، آنها بدون آنكه بدانند مثلا ممكن است بعضی اوقات فشار خونشان بالا برود، بنابراین به جای اینكه بیرون از شركت به یك مطب بروند، به من مراجعه می‌كنند. یكی دیگر از مسئولیت‌های من نظارت بر تغذیه كارمندان است. در گوگل چند آشپز حرفه‌ای وجود دارد. كافی‌شاپ‌های متعددی هم داخل شركت وجود دارد. همه آنها روی غذای سالم با افزودنی‌های كمتر و نمك كمتر تمركز دارند. یك متخصص تغذیه هم وجود دارد كه با او گاهی فهرست منوها را بررسی می‌كنیم. فكر می‌كنم كه كار زیاد برای سلامتی زیان‌آور است و باعث زندگی بی‌تحرك می‌شود، بنابراین من اینجا هستم تا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهم.

 ظاهرا شما و آقای امیدكردستانی ازمعدود ایرانیانی هستید که برای گوگل کار می کنید.

دکتر ترانه رضوی: خیر من شاید هفتمین یا هشتمین ایرانی باشم كه در شركت گوگل كار می‌كنم.

دو سال پیش خبری راجع به خریداری یک جزیره برای کارمندان منتشر شد آیا شما به این جزیره رفته اید؟

دکتر ترانه رضوی: تا جایی كه من می دانم چنین چیزی وجود ندارد.
 

کسانی که با رایانه کار می کنند چه مسائلی را باید رعایت کنند تا از بیماری‌ها جلوگیری کنند؟

دکتر ترانه رضوی:  از همه لحاظ باید مواظب باشند چون خیلی سخت كار می‌كنند و ساعت‌ها پشت رایانه نشسته‌اند. از تعذیه و ورزش مناسب گرفته تا مسائلی كه بر اثر كار زیاد با رایانه به وجود می‌آید واز همچنین فشار روحی و فشارخون كه تبعات استفاده زیاد از رایانه است.
 

درباره وبلاگ‌نویسی خودتان بگویید که چه زمانی شروع کردید و چرا؟

دکتر ترانه رضوی: راستش از گوگل ممنون هستم كه مرا با وبلاگ به هموطنانم متصل كرد. مثل این است كه یك آرزو برای من برآورده باشد. روزانه نامه‌های محبت آمیز از طرف ایرانیان دریافت می‌كنم كه مدیون كار كردن در گوگل هستم.

شنیده شده كه آقای سرگئی برین به شما گفته اند كه وبلاگ بنویسید؟

دکتر ترانه رضوی: بله به من توصیه كردند كه وبلاگ بنویسم. چون با ایمیل برای كاركنان مطالب پزشكی می‌فرستادم و آنها گفتند كه این مطالب خیلی مفید هستند. پس چرا كسانی كه خارج از شركت شركت هستند از آن استفاده نكنند. در ابتدا نوشته‌هایم در وبلاگ اصلی رسمی گوگل، منتشر می‌شد ولی من شروع به نوشتن پست‌های بیشتری كردم و وبلاگم را تحت نام خودم شروع كردم.

 آیا تا به حال مدیران گوگل در مورد وبلاگستان فارسی وگسترش اینترنت در ایران به شما نکته‌ای گفته اند؟

دکتر ترانه رضوی: در مورد این نكته اجازه ندارم كه جواب بدهم اما می‌توانم بگویم كه در صحبت‌هایی كه پیش آمده فكر می‌كنند كه مردم ایران در استفاده از اینترنت بسیار باهوش هستند. باید بگویم كه این باعث افتخارم هست كه اینها را می‌شنوم.

 موتور جستجوی گوگل محبوبترین موتور جستجوی ایرانیان است. فکر می‌کنید دلیلش چیست؟

در آمریكا هم محبوبترین موتور جستجو گوگل است كه فكر می كنم به خاطر كارایی بالای آن باشد
منبع: اعتماد


34- سالار كمانگیر

سالار كمانگر مدیر عامل سایت Youtube
سالار کمانگر متولد ۱۳۵۵ توانست در عرض ۷ سال به یکی از کارکنان کلیدی شرکت گوگل مبدل شود. در میان موفقیت‌های وی در این شرکت می‌توان به نوشتن نخستین پلان تجارتی ومشارکت در طراحی سیستم آگهی‌های گوگل Adwords اشاره کرد.سیستم آگهی‌های کلمه‌ای هوشمند گوگل ، یکی از رموز موفقیت تجاری این شرکت بوده است. او هم اکنون مدیرعامل یوتیوب و یکی از جوانترین مدیران گوگل است. او فارغ‌التحصیل رشته بیولوژی از دانشگاه استنفورد است. در حال حاضر سایت یوتیوب بزرگترین سایت اشتراک گذاری ویدئو در جهان است.


دعای دیگران

کشتی در طوفان شکست و غرق شد. فقط دو مرد توانستند به سوی جزیره کوچک بی آب و علفی شنا کنند و نجات یابند.

دو نجات یافته دیدند هیچ نمی توانند بکنند، با خود گفتند بهتر است از خدا کمک بخواهیم. بنابراین دست به دعا شدند و برای این که ببینند دعای کدام بهتر مستجاب می شود به گوشه ای از جزیره رفتند.

نخست، از خدا غذا خواستند. فردا مرد اول، درختی یافت و میوه ای بر آن، آن را خورد. اما سرزمین مرد دوم چیزی برای خوردن نداشت

بقیه در ادامه مطلب ...

هفته بعد، مرد اول از خدا همسر و همدم خواست، فردا کشتی دیگری غرق شد، زنی نجات یافت و به مرد رسید. در سمت دیگر، مرد دوم هیچ کس را نداشت.

مرد اول از خدا خانه، لباس و غذای بیشتری خواست، فردا، به صورتی معجزه آسا، تمام چیزهایی که خواسته بود به او رسید. مرد دوم هنوز هیچ نداشت.

دست آخر، مرد اول از خدا کشتی خواست تا او همسرش را با خود ببرد. فردا کشتی ای آمد و در سمت او لنگر انداخت، مرد خواست به همراه همسرش از جزیره برود و مرد دوم را همانجا رها کند. پیش خود گفت، مرد دیگر حتماً شایستگی نعمت های الهی را ندارد، چرا که درخواست های او پاسخ داده نشد، پس همینجا بماند بهتر است.

زمان حرکت کشتی، ندایی از آسمان پرسید: چرا همسفر خود را در جزیره رها می کنی؟

پاسخ داد: این نعمت هایی که به دست آورده ام همه مال خودم است، همه را خود درخواست کرده ام. درخواست های او که پذیرفته نشد، پس لیاقت این چیزها را ندارد.

ندا، مرد را سرزنش کرد: اشتباه می کنی. زمانی که تنها خواسته او را اجابت کردم، این نعمت ها به تو رسید.

مرد با حیرت پرسید: از تو چه خواست که باید مدیون او باشم؟

ندا پاسخ داد: از من خواست که تمام خواسته های تو را اجابت کنم!

باید بدانیم که نعمت هامان حاصل درخواست های خود ما نیست، نتیجه دعای دیگران برای ماست.

 


فریبكار

 

دو پیرمرد كه یكی از آنها قدبلند و قوی هیكل و دیگری قدخمیده و ناتوان بود و بر عصای خود تكیه داده بود، نزد قاضی به شكایت از یكدیگر آمدند.

اولی گفت : به مقدار 10 قطعه طلا به این شخص قرض دادم تا در وقت امكان به من برگرداند و اكنون توانایی ادا كردن بدهكاریش را دارد ولی تاخیر می اندازد و اینك می گوید گمان می كنم طلب تو را داده ام. حضرت قاضی! از شما تقاضا دارم وی را سوگند بده كه آیا بدهكاری خودش را داده است، یا خیر. چنانچه قسم یاد كرد كه من دیگر حرفی ندارم.

دومی گفت: من اقرار می كنم كه ده قطعه طلا از وی قرض نموده ام ولی بدهكاری را ادا كردم و برای قسم یاد كردن، آماده هستم.

قاضی: دست راست خود را بلند كن و قسم یاد كن.

پیرمرد: یك دست كه سهل است، هر دو دست را بلند می كنم.

سپس عصا را به مرد مدعی داد و هر دو دستش را بلند كرد و گفت: به خدا قسم كه من قطعات طلا را به این شخص دادم و اگر بار دیگر از من مطالبه كند، از روی فراموشكاری و ناآگاهی است.

قاضی به طلبكار گفت: اكنون چه می گویی؟ او در جواب گفت: من می دانم كه این شخص قسم دروغ یاد نمی كند، شاید من فراموش كرده باشم، امیدوارم حقیقت آشكار شود.

قاضی به آن دو نفر اجازه مرخصی داد، پیرمرد عصای خود را از دیگری گرفت. در این موقع قاضی به فكر فرو رفت و بی درنگ هر دوی آنها را صدا زد. قاضی عصا را گرفت و با كنجكاوی دیواره آن را نگاه كرد و دیواره اش را تراشید، ناگاه دید كه ده قطعه طلا در میان عصا جاسازی شده است. به طلبكار گفت: بدهكار وقتی كه عصا را به دست تو داد، حیله كرد كه قسم دروغ نخورد ولی من از او زیرك تر هستم.بیژن نجاتی ریحانی


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو