بسوی فردا

خاطره

خاطره یکی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی

یكی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی خاطره جالبی را كه مربوط به سالها پیش بود نقل میكرد:

“چندین سال قبل برای تحصیل در دانشگاه سانتا کلارا کالیفرنیا، وارد ایالات متحده شده بودم،
سه چهار ماه از شروع سال تحصیلی گذشته بود كه یك كار گروهی برای دانشجویان تعیین شد كه در گروه های پنج شش نفری با برنامه زمانی مشخصی باید انجام میشد.
دقیقا یادمه از دختر آمریكایی كه درست توی نیمكت بغلیم مینشست و اسمش كاترینا بود پرسیدم كه برای این كار گروهی تصمیمش چیه؟
گفت اول باید برنامه زمانی رو ببینه، ظاهرا برنامه دست یكی از دانشجوها به اسم فیلیپ بود.


پرسیدم فیلیپ رو میشناسی؟
كاترینا گفت آره، همون پسری كه موهای بلوند قشنگی داره و ردیف جلو میشینه!
گفتم نمیدونم كیو میگی!
گفت همون پسر خوش تیپ كه معمولا پیراهن و شلوار روشن شیكی تنش میكنه!
گفتم نمیدونم منظورت كیه؟
گفت همون پسری كه كیف وكفشش همیشه ست هست باهم!
بازم نفهمیدم منظورش كی بود!
اونجا بود كه كاترینا تون صداشو یكم پایین آورد و گفت فیلیپ دیگه، همون پسر مهربونی كه روی ویلچیر میشینه…
این بار دقیقا فهمیدم كیو میگه ولی به طرز غیر قابل باوری رفتم تو فكر،
آدم چقدر باید نگاهش به اطراف مثبت باشه كه بتونه از ویژگی های منفی و نقص ها چشم پوشی كنه…
چقدر خوبه مثبت دیدن…


یك لحظه خودمو جای كاترینا گذاشتم ، اگر از من در مورد فیلیپ میپرسیدن و فیلیپو میشناختم، چی میگفتم؟
حتما سریع میگفتم همون معلوله دیگه!!

وقتی نگاه كاترینا رو با دید خودم مقایسه كردم خیلی خجالت كشیدم…

شما چی فكر میكنید؟
چقد عالی میشه اگه ویژگی های مثبت افراد رو بیشتر ببینیم و بتونیم از نقص هاشون چشم پوشی كنیم”


قهوه

http://www.mihancamp.com/wp-content/uploads/2013/07/hasda104.jpg

داستان کوتاه قهوه حکایت زندگی ما در دنیای مدرن امروزی است. گاهی باعث میشود طاقت مان طاق شود. اما باید قهوه بود!

زن جوانی پیش مادر خود می‌رود و از مشکلات زندگی خود برای او می‌گوید و اینکه او از تلاش و جنگ مداوم برای حل مشکلاتش خسته شده است.

مادرش او را به آشپزخانه برد و بدون آنکه چیزی بگوید سه تا کتری را آب کرد و گذاشت که بجوشد. سپس توی اولی هویج ریخت در دومی تخم مرغ و در سومی دانه های قهوه. بعد از بیست دقیقه که آب کاملاً جوشیده بود گازها را خاموش کرد و اول هویج را در ظرفی گذاشت، سپس تخم مرغ‌ها را هم در ظرفی گذاشت و قهوه را هم در ظرفی ریخت و جلوی دخترش گذاشت. سپس از دخترش پرسید که چه می‌بینی؟

او پاسخ داد : هویج، تخم مرغ، قهوه. مادر از او خواست که هویج‌ها را لمس کند و بگوید که چگونه‌اند؟ او این کار را کرد و گفت نرمند. بعد از او خواست تخم مرغ‌ها را بشکند، بعد از این که پوسته آن را جدا کرد، تخم مرغ سفت شده را دید و در آخر از او خواست که قهوه را بچشد.

دختر از مادرش پرسید مفهوم این‌ها چیست؟

مادر به او پاسخ داد: هر سه این مواد در شرایط سخت و یکسان بوده‌اند، آب جوشان، اما هرکدام عکس‌العمل متفاوتی نشان داده‌اند. هویج در ابتدا بسیار سخت و محکم به نظر می‌آمد اما وقتی در آب جوشان قرار گرفت به راحتی نرم و ضعیف شد. تخم مرغ که در ابتدا شکننده بود و پوسته بیرونی آن از مایع درونی آن محافظت می‌کرد، وقتی در آب جوش قرار گرفت مایه درونی آن سفت و محکم شد. دانه های قهوه که یکتا بودند، بعد از قرار گرفتن در آب جوشان، آب را تغییر دادند.

مادر از دخترش پرسید: تو کدامیک از این مواد هستی؟ وقتی شرایط بد و سختی پیش می‌آید تو چگونه عمل می‌کنی؟ تو هویج، تخم مرغ یا دانه های قهوه هستی؟

به این فکر کن که من چه هستم؟ آیا من هویج هستم که به نظر محکم می‌آیم، اما در سختی‌ها خم می‌شوم و مقاومت خود را از دست می‌دهم؟ آیا من تخم مرغ هستم که با یک قلب نرم شروع می‌کند اما با حرارت محکم می‌شود؟

یا من دانه قهوه هستم که آب داغ را تغییر داد؟ وقتی آب داغ شد آن دانه بوی خوش و طعم دل پذیری را آزاد کرد. اگر تو مانند دانه های قهوه باشی هر چه شرایط بدتر می‌شود تو بهتر می‌شوی و شرایط را به نفع خودت تغییر می‌دهی.

آنچه مرا نکشد، مرا قوی تر خواهد ساخت و من شرایط سخت را به نفع خود تغییر می دهم.


2- محک

محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان


موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان با نام اختصاری محک در سال 1370 با شماره 6567 به ثبت رسید.

ایده اولیه تاسیس محک توسط  سعیده  قدس(بنیانگذارمحک) با آگاهی از مشکلات کودکان مبتلا به سرطان به واسطه بیماری فرزندش صورت گرفت. از همان ابتدا با گردهم آمدن گروهی از خیران داوطلب فعالیت محک در بیمارستان های دولتی دانشگاهی انجام می گرفت. همزمان با فعالیت های مددکاری در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی مقدمات ثبت محک از سال 68 آغاز شد.بنیانگذاران اولیه براین باور بودند که یک موسسه نمی تواند تنها با اتکا به شخص ویا گروه محدودی از یاواران  این راه را طی کند بنابراین در سال 1370 محک به ثبت رسید تا از امکانات خیرخواهانه گروه وسیع تری برای حمایت همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان بهره گیرد و دامنه حمایت های خود را در سطح ایران گسترش دهد.

نام اختصاری محک برگرفته از نوع فعالیت این موسسه می باشد (موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان) و لوگوی محک طرح برگ است که نماد حیات و زندگی است و برروی آن  کودک و خانواده اش امیدوارانه  ایستاده اند.

محک از همان ابتدا با جلب کمک های مردمی و نیت خیرخواهانه مردم و فعالیت های داوطلبانه اداره می گردید .برگزاری بازارها، توزیع قلک و عضویت درجمع یاوران  محک از روش های جلب کمک های مردمی  در محک بوده است. موسسه "محک" توانست ظرف کمتر از یک دهه با بهره گیری از اعتماد و حمایت های آحاد مردم و سخت کوشی اعضاء داوطلب و اعمال روشهای علمی و تخصصی در مراقبت های ویژه از بیماران و خانواده های آنان در کنار پیشرفتهای علم پزشکی آمار بهبود را تحت تاثیر قرار دهد.

محک همواره با هدف حفظ منزلت انسانی کودکان مبتلا به سرطان و خانواده ها در تلاش است که آنان شادمانه و امیدوارانه مراحل درمان را طی کنند و خانواده تنها به سلامت کودک خود بیاندیشد. 
محک:
فعالیت  محک، انجام امور خیریه در زمینه های پزشکی، پژوهشی، پیشگیری، درمانی، خدماتی، بهداشتی، بیمارستانی، رفاهی و صرفا در جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان می باشد. محک تبلوری از ایفای نقش مشارکت مردمی در جامعه است که در بخش اول اساسی ترین شعار محک یعنی ” ما را یاری دهید و از ما یاری بخواهید ” بر آن تصریح شده است.

می توان این فعالیت های را به سه بخش خیریه – درمان- تحقیقات تقسیم کرد

محک  در بخش خیریه با کمک های مردمی توانسته 18000 کودک مبتلا به سرطان و خانواده هایشان را تحت حمایت همه جانبه قرار دهد. در بخش درمان  با بهره گیری از پزشکان برجسته و متبحر  در بیمارستان فوق تخصصی محک پروتکل های درمانی را برای کودکان تعیین می نماید وهمچنین مشاوره های درمانی نیز ارائه می دهند. در بخش تحقیقات نیز با  موسسات مشابه تحقیقاتی داخلی و خارجی (انستیو گوستاوروسی فرانسه - موسسه تحقیقاتی رویان - موسسه تحقیقاتی ابن سینا - انستیتو کانسر تهران) فعالیت می کند.


1- بنیاد فرهنگی مصلی نژاد
درابتدا عشق به حق و بعد عشق به آدم ها، عشق به داشتن ها، عشق به گفتن ها، عشق به خوبی ها، عشق به سعادت، عشق به معرفت و در انتها عشق به موفقیت مجموعه انگیزه های من برای بودن و ادامه زندگی است.

من : عباس مصلی نژاد هستم، در شهر زیبا و پر طراوت " آبادان " دیده به جهان گشودم. تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان مهرگان این شهر به پایان رسانیدم و دوره دبیرستان را در دبیرستان البرز تهران به پایان بردم که برای من بس خاطرات نیکو از این دوران به یادگار مانده است.دارای لیسانس اقتصاد، فوق لیسانس مهندسی راه و ساختمان، فوق لیسانس علوم سیاسی و دکتری علوم سیاسی هستم. پیرامون اقتصاد سیاسی بخصوص در کشورهای جهان سوم سالها کار کردم و صاحب تجربیاتی ارزشمند در این زمینه می باشم.
در شامگاه پنجمین روز از اولین ماه پاییز سال ١٣٥٨ ازدواج نمودم که حاصل این زندگی مشترک آرمیتا، آرمینه و آریومی باشند.
 
سابقه کارهای اجرایی
در اوائل سال ١٣٥٦ از آمریکا به ایران بازگشتم و در اولین ماه از فصل تابستان همین سال به خدمت مقدس نظام وظیفه اعزام گردیدم دوره آموزشی را در پادگان فرح آباد تهران بودم و سپس با درجه ستوان دومی به عنوان افسر روابط عمومی بقیه دوران خدمت را سپری ساختم .در خرداد ماه ١٣٥٨ به جرگه سهامداران شرکت دوبرال پیوستم.
شرکت دوبرال یک شرکت ساختمانی است که کار این شرکت احداث راه، ساختمان های بلند، باند فرودگاه و زیرسازی ریل راه آهنمی باشد.
در سال ١٣٦٠ از طرف اعضاء هیأت مدیره به عنوان مدیر عامل این شرکت انتخاب گردیدم و تا سال 1387 در این سمت انجام وظیفه نمودم. کارهای انجام شده درون مرزی شرکت دوبرال عبارت است از:
- احداث راه اصلی نیشابور- مشهد ( قطعات ٦١ و ٦٢(
 
- احداث محور ترانزیت قوچان - باجگیران
- احداث راه اصلی سبزوار- اسفراین
- احداث راه کنار گذر اسفراین - بجنورد
- احداث راه اصلی فومن - میانه ( قطعات ٥ و ٦ (
- احداث راه فرعی اسفراین - بام
- احداث راه فرعی سبزوار - بردسکن ( قطعه اول(
- احداث برج های دوبرال در منطقه شهرک غرب تهران
 
در سال ١٣٧٣ تحولی شگرف در جامعه مهندسی ایران پدیدار شد که در قالب این دستاورد  بزرگ - شرکت دوبرال موفق گردید که با برنده شدن در مناقصه بین المللی احداث محور ترانزیت " عشق آباد - باجگیران " کار صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای آسیای میانه را آغاز نماید.
با یاری و عنایت پروردگار توانا شرکت توانست در کشور ترکمنستان در مناقصات متعدد دیگری نیز برنده شود که حاصل این تلاشها احداث ١٣١ کیلومتر اتوبان و ٤٠ کیلومتر راه اصلی و همچنین احداث دروازه ورودی جنوبی شهر عشق آباد می باشد.
 
 
 
 
کارهای انجام شده در کشور ترکمنستان عبارتست از :
                                                                               
-احداث محور ترانزیت عشق آباد - باجگیران
-احداث اتوبان عشق آباد - گوگ تپه
-احداث اتوبان گوگ تپه - بحاردن
-احداث اتوبان بحاردن - آرچمان
-احداث دروازه ورودی جنوبی شهر عشق آباد
از طرف آقای صفرمراد نیازف رئیس جمهور محترم ترکمنستان نشان سازندگی ترکمنستان و نشان زنجیر طلایی ریاست جمهوری ترکمنستان نیز به اینجانب اعطاء گردیده است.
 
همچنین از طرف موسسه       ( B.I.D. ( Business Initiative Directions در سال ٢٠٠٤ شرکت دوبرال به عنوان شرکت نمونه در حفظ و بالا بردن استانداردهای تعریف شده در کارهای اجرایی بین تمام سازندگان جهان "اول" شناخته شد که در میان استقبال شرکت کنندگان در نشست ژنو در کشور سوئیس " تندیس طلایی " جایزه سال موسسه به شرکت اعطاء گردید.
در سال ٢٠٠٥ موسسه  Other Ways  طی نشست سالیانه خویش در شهر پاریس شرکت دوبرال را در صدور خدمات فنی و مهندسی و بالا بودن کیفیت کارهای انجام شده - به عنوان شرکت برتر انتخاب - دیپلم افتخار و تندیس زرین سال را به این شرکت اعطاء نمود. در ادامه افتخارات کسب شده توسط شرکت دوبرال به این عناوین نیز برمی خوریم :صادر کننده نمونه صدور خدمات فنی و مهندسی کشور در سال ١٣٨١
صادر کننده نمونه استان خراسان در صدور خدمات فنی و مهندسی در سال١٣٨١
صادر کننده نمونه استان خراسان در صدور خدمات فنی و مهندسی در سال١٣٨٠
 
سابقه کارهای علمی
تحریر کتاب " جمهوری خواهی در ایران "
تحریر کتاب " پایان جمهوری خواهی در ایران "
تحریر کتاب " دولت و توسعه اقتصادی در ایران "
تحریر کتاب " آسیب شناسی توسعه اقتصادی در ایران "
تحریر مقاله " برنامه های توسعه اقتصادی ایران - بعد از پیروزی انقلاب "
تحریر مقاله " تحول گفتمانی در نظریات توسعه اقتصادی دهه ١٩٩٠ "
تدریس در دانشگاه تهران
تدریس در موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی طبرستان- چالوس
تدریس در دانشگاه آزاد - واحد تحصیلات عالی بین المللی
تدریس در دانشگاه آزاد - دانشکده حقوق و علوم سیاسی کرج
 
سابقه کارهای علمی-اجرایی
عضویت در این مجامع علمی مایه افتخار و مباهات می باشد :
عضو شورای عالی علوم- تحقیقات و فناوری کشور
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
عضو هیات امناء دانشگاه صنعتی شریف
عضو هیات امناء باشگاه دانش پژوهان جوان
عضو هیات امناء موسسه آموزش عالی طبرستان - چالوس
 
 
هدف از تأسیس بنیاد :
این بنیاد غیر تجاری است که با مقاصد غیر سیاسی و با اهداف انجام امور آموزشی و فرهنگی به صورت عام المنفعه در تابستان سال خوب ١٣٧٥ تأسیس گردیده است.
الف - احداث و اداره واحدها و مراکز آموزشی ، آموزش عالی ، فرهنگی ، تحقیقاتی ،پژوهشی ، هنری و ورزشی .
ب - ایجاد تسهیلات و امکانات تحصیلی رایگان برای دانش آموزان و دانشجویان نیازمند که حائز شرایط بنیاد باشند.
ج - تحریر و انتشار کتب مورد نیاز واحدهای آموزشی بنیاد در مقاطع تحصیلی مختلف.
د - انتشار مجلات فرهنگی ، ادبی ، هنری و ورزشی .
ه - بالا بردن سطح آگاهی های عمومی و ایجاد محیطی مساعد برای رشد و شکوفایی استعدادها و فضائل اخلاقی .
 
- بنیاد فرهنگی مصلّی نژاد در جهت تحقق اهداف تعریف شده در اساس نامه خود چهار حوزه معاونت تأسیس نموده که وظایف هر یک از آن ها به شرح ذیل می باشد :
الف - معاونت امور دانش آموزان و دانشجویان : همه ساله حدود " پانصد " دانش آموز و دانشجوی نخبه و دارای استعدادهای    درخشان تحت حمایت این بنیاد می باشند .
شایان ذکر است : از بدو تأسیس بنیاد فرهنگی مصلّی نژاد تا پایان دی ماه 1388، 3101 دانش آموز و دانشجو از بورسیه تحصیلی این بنیاد فرهنگی استفاده نموده اند .
ب - معاونت امور اجتماعی : تعدادی خانواده که دارای فرزندان نخبه هستند ولی نان آور آنها یا در قید حیات نمی باشد و یا این که توان حمایت مالی از اعضاء خانواده خویش را ندارند برای جلوگیری از ترک تحصیل فرزندان آنان ، «بنیاد» این خانواده ها را تحت پوشش خود قرار داده است .
ج - معاونت عمران : - بنیاد فرهنگی مصلّی نژاد همه ساله اقدام به احداث واحدهای آموزشی در مقاطع دبستان ،راهنمائی ، دبیرستان و همچنین دیگر فضاهائی نظیر خوابگاه برای اسکان دانشجویان و ایجاد فضای ورزشی می نماید که پس از احداث و تجهیز آن واحدها را در اختیار وزارت خانه ها و یا نهادهای مربوطه قرار می دهد .
مدارس احداث شده عبارتند از :
- دبستان آرمینه مصلی نژاد در شهرستان منجیل
- دبیرستان نمونه دولتی مهشید مصلی نژاد در شهرستان بیدستان قزوین
- مدرسه راهنمائی نمونه دولتی راضیه حسینی شکرائی در شهر ری
- آموزشکده و هنرستان تربیت بدنی پسرانه آریو مصلی نژاد
- پیش دانشگاهی و دبیرستان نمونه دولتی مهشید مصلی نژاد ( رشته علوم انسانی ) در مشهد مقدس
- مدرسه راهنمائی نمونه دولتی آرمیتا مصلی نژاد در مشهد مقدس
- پیش دانشگاهی و دبیرستان نمونه دولتی آرمینه مصلی نژاد   ناحیه 7مشهد مقدس
- دبستان مهشید مصلی نژاد در مشهد مقدس
- پیش دانشگاهی و دبیرستان نمونه دولتی آرمیتا مصلی نژاد در مشهد مقدس
- پیش دانشگاهی و دبیرستان نمونه دولتی مهشید مصلی نژاد ( رشته های ریاضی و تجربی ) در مشهد مقدس
- مدرسه راهنمائی نمونه دولتی آرمینه مصلی نژاد در مشهد مقدس
- پیش دانشگاهی و دبیرستان نمونه دولتی آرمینه مصلی نژاد    ناحیه 6  مشهد مقدس
-دبستان نمونه دولتی آرمینه مصلی نژاد در مشهد مقدس
- دبستان آرمیتا مصلی نژاد در مشهد مقدس
-دبیرستان پسرانه امام علی (ع) مصلی نژاد در مشهد مقدس
-دبیرستان پسرانه حضرت محمد(ص) در مشهد مقدس
- آموزشکده و هنرستان تربیت بدنی دخترانه آرمینه مصلی نژاد در شهر ری
- پیش دانشگاهی و دبیرستان نمونه دولتی آرمیتا مصلی نژاد در شهر ری
- احداث مجموعه فرهنگی _ ورزشی آریو مصلی نژاد در شهر ری
 
- بنیاد فرهنگی مصلی نژاد در جهت حمایت از نخبگان کشور اقدام به ساخت و تجهیز خوابگاه برای استفاده دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف نموده است که ظرفیت این خوابگاه ٣١٢ نفر می باشد و در میدان سهرورد واقع شده است . همچنین می توان بهاحداث و تجهیز خوابگاه آریو مصلی نژاد واقع در کوی دانشگاه تهران با ظرفیت ٢٦٢ نفر اشاره نمود .
د - معاونت آموزشی و پژوهشی : در حال حاضر این معاونت فعال نمی باشد و پیش بینی می شود با تدابیر اتخاذ شده از مهر ماه سال ١٣٨٦ مجموعه ای از فضاهای آموزشی دخترانه و پسرانه در قالب " مدیریت بنیاد فرهنگی مصلی نژاد " اداره شود.
شایان ذکر است بنیاد فرهنگی مصلی نژاد مطابق بند " دال " ماده چهار اساسنامه خود از هیچ شخص حقوقی و یا حقیقی کمک و اعانه نمی پذیرد و کلیه هزینه های بنیاد فقط از طرف موسسین پرداخت می گردد.
 
 


16-شرکت مینو

معرفی گروه صنعتی مینو

گروه صنعتی مینو با همت والای زنده یاد مرحوم حاج علی خسروشاهی بنیان نهاده شد و در 16 آبان سال1338 هـ . ش فعالیت تولیدی خود را با تاسیس شرکت صنعتی پارس مینو آغاز نمود. مینو از ابتدای فعالیت و در طول بیش از نیم قرن حیات صنعتی خود، نقش محوری و پیشتاز را در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی کشور ایفا نموده است.

سپس با تاسیس شرکت خوراک، جهت توزیع  مواد غذایی و دارویی و شرکت صنعتی مینو جهت تولید مواد غذایی در استان زنجان و اخذ لیسانس تولید از شرکتهای معتبری چون ساندوز سوئیس، بوتس و سرل انگلستان در گروه اقلام دارویی و اورال فرانسه در بخش آرایشی و بهداشتی توسعه یافت. گروه صنعتی مینو در حال حاضر به صورت هلدینگ و زیر نظر شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان اداره می شود که متشکل از ۱۲ شرکت حقوقی مستقل است و این شرکتها در محورهای ذیل فعالیت دارند:

 

 • تولید انواع مواد غذایی شامل انواع شکلات و ویفر، اسنک، چوب شور، آدامس، تافی، آبنبات، کیک، نوشابه، آب معدنی و آب میوه
 • تولید محصولات دارویی شامل انواع شربت، قرص و پماد، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی شامل انواع شامپو، کرم، عطر، ادوکلن و غیره
 • توزیع مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی تولید شده توسط شرکتهای گروه صنعتی مینو و حدود 60 شرکت تولیدی دیگر در سطح ایران توسط ۲۰ مرکز پخش
 • صادرات مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی تولید شده توسط شرکتهای گروه صنعتی مینو
 • ارائه خدمات فنی و مهندسی

اسامی شرکت های زیر مجموعه گروه صنعتی مینو بدین شرح می باشد:

شرکت صنعتی مینو (خرمدره)،شرکت صنعتی پارس مینو،شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی مینو، شرکت شوکوپارس، شرکت پخش قاسم ایران، شرکت قند خرما (شیراز)، شرکت صنایع غذایی مینو شرق(زاهدان)، شرکت صادراتی پرسوئیس،شرکت رهاورد سازندگی (رسا)، شرکت پارس گستر مینو، شرکت خدمات مالی و مدیریت معین آزادگانبیژن نجاتی ریحانی


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو